اولین بار ۵۰ سال پیش بود که متریال‌های عایق الاستومری سلول بسته وارد بازار شد. از آن زمان تا به حال تنوع متریال‌های عایق بسیار زیاد شده و به همین دلیل محصولاتی متنوع در این زمینه نیز تولید شده‌اند. عایق الاستومری سلول بسته در جلوگیری از بروز چگالش، اتلاف انرژی (انتقال حرارت)، تهویه هوا و سیستم‌های خنک‌سازی آب کاربرد دارد. همچنین این عایق از سیستم آب داغ خانگی گرفته تا تولید تجهیزات اورجینال (OEM) مانند خنک‌کننده‌های آب، چیلرها و تجهیزات انتقال هوا، مورد استفاده می‌باشد. تاثیر ثانویه استفاده از عایق الاستومری در صرفه‌جویی انرژی و کاهش آسیب به منابع طبیعی است چرا که با کاهش مصرف انرژی باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز می‌شود.

عایق الاستومری سلول بسته از سلول‌های بسیار کوچکی ساخته شده که به صورت مجزا از هم قرار دارند. عایق سلول بسته را می‌توان علاوه بر متریال فوم الاستومری از متریال‌هایی نظیر شیشه یا پلاستیک‌های فومی مانند پلی الفین، پلی استایرن یا پلی یورتان نیز تولید کرد. امروزه بسیاری از محصولات عایق در زیرمجموعه عایق الاستومری سلول بسته انعطاف‌پذیر قرار می‌گیرند. انعطاف‌پذیری عایق باعث می‌شود که نصب آن نیز بسیار آسان شده و بتوان از آن در کاربری‌های مختلفی استفاده کرد. متریال عایق سلول بسته در دو دسته‌بندی قرار می‌گیرد: الاستومری و پلی الفین.

عایق الاستومری سلول بسته و کاربرد آن

توضیحات کلی در مورد عایق الاستومری

محصولات الاستومری معمولاً بر اساس ترکیبی از پلی وینیل کلراید (PVC) و لاستیک نیتریل بوتادین (NBR) و استفاده از یک عامل دمنده ساخته می‌شوند. مراحل اصلی تولید عایق الاستومری شامل میکس کردن، اکستروژن، شکل دادن و حرارت دادن می‌باشد. در مرحله حرارت‌دهی قسمت الاستومری محصول به صورت متقاطع یا ولکانیزه شکل داده می‌شود، سپس عامل دمنده شیمیایی تجزیه شده تا گاز نیتروژن تولید گردد.

حتما بخوانید: عایق الاستومری رولی ساده

اولین محصول عایق رولی الاستومری در دهه ۳۰ میلادی به این شکل تولید شد. در اواخر دهه ۴۰ میلادی، متریال‌های عایق رولی تقریباً شبیه به متریال‌هایی بودند که امروزه نیز استفاده می‌شوند، به جز عایق‌هایی که به روش قالب پِرِسی تولید می‌شوند که این نوع عایق‌ها معمولاً برای مصارف خاصی در ارتش مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اولین عایق الاستومری لوله‌ای در دهه ۵۰ میلادی تولید شد. عایق الاستومری رولی با ضخامت ۲ اینچ و عرض ۷۲ اینچ تولید می‌شد. همچنین عایق الاستومری لوله ای با ضخامت داخلی ۸ اینچ و ضخامت دیواره ۱ اینچ تولید می‌شد. اکثر محصولات تولید شده و فروخته شده در زمینه عایق بر اساس ترکیب PVC/NBR بوده‌اند. محصولات الاستومری استاندارد حاوی PVC و همچنین ترکیبات هالوژن می‌باشند که خاصیت اشتعال پذیری محصول را افزایش می‌دهند. اخیراً کلاس جدیدی از محصولات عایق الاستومری معرفی شده است. پایه این محصولات PVC نیست بلکه ترکیبی از مواد پلیمری دیگر است که هیچگونه هالوژنی ندارد. این ترکیبات دیگر مشکلات مربوط به محصولات حاوی هالوژن نظیر ایجاد دود مضر در هنگام سوختن را ندارند.